Rota - Rod

تکنیک Rota-Rod به منظور مشاهده ی اثر گذاری دارو و نیز بررسی اثرات جانبی آن بر هماهنگی سیستم موتوری بکار گرفته می شود.

rota rod NG مدل 47650 New Mouse Rota-Rod NG حاصل سالها تحقیق در حوزه ی مطالعات رفتار و داروسازی است برتری این مدل نسبت به مدل هلی قبلی، صدای فوق العاده کم آن ضد زنگ بودن آن است که امکان تمیز کردن و نیز محصور کردن Mouse را هنگامیکه از Rod به پائین می افتد، فراهم میکند. نرم افزار آن User friendly بودن و کاربر به راحتی می تواند آزمایش را برروی PC خود سازماندهی کند و سپس آن را از طریق USB به Rota-Rod بفرستد نرم افزار به طور اتوماتیک داده ها را کلاس بندی کرده و تنظیمات Configuration را با نتایج تست ترکیب میکند و کاربر می تواند قبل یا بعد از تست اطلاعات را وارد کند. نتایج در یک ساختار درختی نمایش داده می شود به گونه ای که ستون ها را می توان با drag & drop وارد این بخش کرده، Layout مورد نظر را ایجاد کرد. Configuration و Data به صورت Text ، Excel و pdf اکسپورت شده و می تواند از طریق DropBox , OneDrive و GoogleDrive می تواند برروی cloud قرارگیرد.

همچنین امکان دسترسی remote و نیز دسترسی اینترنتی به سیستم فراهم است. از دیگر ویژگی های سیستم این است که می توان تست را تنظیم کرده و سپس نتایج را از طریق یک touch screen 3*4 مانیتور کرد.
لازم به توضیح است که مدل 47750 New Rat Rota-Rod NG نیز با ویژگی هایی تردیک به مدل بالا برای Rat طراحی شره است.Rat rota rod NG

Rotating Wheels for Rodent Activity

این دستگاه به منظور فراهم کردن روشی آسان و مناسب برای اندازه گیری فعالیت موتوری در Mouse و Rat های آزمایشگاهی و در طی دوره های زمانی طولانی مدت بکار گرفته می شود.

هنگامیکه این دستگاه به یک پرینتر چند کاره 2600 و یا سایر سیستم های اخذ داده متصل است، می توان از آن در زمینه تحقیقات برروی ریتم های قبلی و یا عملکرد های موتوری استفاده کرد.

چرخ های گردان آن از استیل ضدزنگ بوده و برای عملکرد آسان تر آن، یک غلاف تفلون با اصطکاک کم در اطراف آن قرار دارد. چرخ در یک قفس پلی کربنات شفاف قرار گرفته و درپوش سیمی از جنس استیل ضد زنگ همراه با قفل مخصوص، به بدنه قفسه محکم بسته شده است.

در پوش شامل یک محفظه برای غذا و به شکل U می باشد اما ظرف غذایی در آن قرار ندارد یک محافظ استیل ضدزنگ محکم نیز، ورودی را در لبه ی Activity Wheel پوشش می دهد داده ها می توانند از طریق اتصال به یک پرینتر چند کاره 2600، جمع آوری گردند.

به منظور اندازه گیری فعالیت در حین وقفه های زمانی قابل تنظیم، داده ها می توانند در حافظه داخلی پرینتر چند کاره ی 2600 ذخیره شده و به پرینتر مورد نظر فرستاد شود و یا اینکه مستقیماَ به یک PC ارسال گردد.

اطلاعات ماکزیمم 6 چرخ می تواند به یک پرینتر چند کاره وصل شده و 6 پرینتر چند کاره می توانند به یک Pc متصل شوند.activity2

Rodent Treadmill NG

تردمیل برای جوندگان

مدل:

47302 برای موش صحرایی
47303 برای موش سوری

• سنجش استقامت، فاصله و سرعت
• یک وسیله برای آزمایش برروی موش و موش سوری
• سیستمی جمع و جور و کاربر محور

نگاه کلی
” ورزش فعالیتی چندعاملی است که تقریبا برروی تمامی ارگان ها و بافت های بدن، تاثیر می گذارد. نه تنها ورزش کردن اثرات مفید بسیاری ایجاد می کند، بلکه عدم انجام آن در بسیاری از مشکلات مزمن سلامت، دخیل است.
با توجه به شواهدی بسیاری که درباره محدوده قابل توجه فواید سلامتی که ورزش ایجاد می کند وجود دارد، محققان علم پزشکی به طور فزاینده ای علاقه مند می شوند تا مطالعات سیسماتیک درباره ورزش را با تعریف منافع آتی آن مرتبط کنند.”
(برگرفته از کتاب مرجع برای طراحی پروتکل های ورزش حیوانات ، APS، Feb2006 )
شرکت UgoBasile محصول تردمیل برای موش و موش سوری را معرفی می کند. همین دستگاه با تغییر ساده لاین ها، برای انجام تست هم برروی موش و هم موش سوری مناسب است.
در این مدل یک شبکه شوک در انتهای تردمیل تعبیه شده که هنگام نیاز به محرک منفی، شوک الکتریکی خفیفی اعمال می کند.
مسیر دویدن حیوان را می توانید به صورت دستی بین 25- تا 25+ درجه شیبدار کنید.

مشخصه های اصلی

• سرعت: از 3 تا 100 متر بر دقیقه و در مرتبه های 1 متربر دقیقه ای.
• مدها: ثابت، شتابدار، با شیب های قابل تنظیم
• شیب: مثبت ( سربالایی) یا منفی ( سرپایینی) از 25- تا 25+ درجه
• شوک: از صفر تا mA 2 ( در مرتبه های mA 1/0)
• صفحه کنترل: 4″3 لمسی برای تنظیم و مشاهده آزمایش
• نرم افزار X-PAD: برند جدید و کاربرمحور برای انجام آزمایش و مدیریت نتایج
• آشکارسازی: از طریق مدار الکتریکی داخلی، به صورت خودکار سرعت و فاصله نسبی و مطلق را تشخیص می دهد

توضیحات دستگاه

دستگاه تردمیل شرکت UgoBasile دارای یک بدنه اصلی است که شامل درایو، شوک دهنده ، تسمه دویدن و صفحه لمسی کنترل است. دو خط دویدن مختلف موجود است تا ردگیری دویدن را هم برای موش صحرایی و هم برای موش سوری، به بهترین نحو ممکن انجام دهد. سطح دویدن متشکل از یک تسمه سفید با کیفیت عالی و تمیزشوندگی آسان است که چسبندگی مناسبی ایجاد می کند. دستگاه دارای یک ابزار تمیز کردن خودکار و یک ظرف جمع کردن مدفوع حیوان است. دستگاه همچنین شامل یک شبکه شوک است که از میله های 3 میلی متری تشکیل شده که در فواصل 8 میلی متری از هم قرار دارند.
همچنین ساختار چند لاین ساده ای وجود دارد که به سرعت و راحتی برروی بدنه اصلی نصب می شود و شامل دیوارها و پارتیشن بندی داخلی است که دو نوع متفاوت برای موش صحرایی (3 محفظه جدا شده با دیواره ) و موش سوری ( 6 محفظه جدا شده با دیواره) دارد. سقف هر دو مدل از درپوشی شفاف پوشیده شده است.
به کمک نرم افزار X-PAD ، کاربر می تواند پروتکل آزمایش را به راحتی برروی لپ تاپ خود، آماده کند و سپس آن را از طریق USB برروی دستگاه آپلود کند. تمامی رفتارها، پروتکل ها، مراحل، حیوانات و نتایج تست ( سرعت، مد، فواصل و …) را می توان ه راحتی مشخص کرد و برای استفاده های آینده ، ذخیره کرد.
همچنین شما می توانید نسخه اولیه داده های جمع آوری شده را ، برروی صفحه نمایش لمسی مشاهده کنید. هنگامی که از طریق USB، اطلاعات را برروی کامپیوتر منتقل کنید، نسخه کامل در اختیار شما خواهد بود.
نرم افزار به صورت اتوماتیک داده ها را دسته بندی می کند، با ترکیب تنظیمات با نتایج آزمون. کاربر می تواند قبل یا بعد از انجام تست ، اطلاعاتی را اضافه کند. نتایج در ساختاری درخت مانند نمایش داده می شوند.
داده ها و تنظیمات را می توان به صورت فابل های Text, Excel یا pdf، گزارش کرد.

Rotometer

این وسیله ابزاری جدید است که اختصاصاً برای چرخش ها در موشهای محدود نشده(UNRESTRAINED MICE) استفاده می شود این کار از طریق اندازه گیری حرکات حیوان با یک سیستم ردیاب میدان مغناطیسی طراحی شده است. مهمترین مزیت این دستگاه آن است که می تواند حرکات چرخشی آزادانه را اندازه گیری کند و به این منظور وسیله ای برای محدود کردن حیوان لازم نیست.

تنها کافی است یک آهن ربای بسیار کوچک (به اندازه ی دانه برنج) به دم یا بینی حیوان وصل شود و سپس Rotometer به طور اتوماتیک چرخش های ساعتگرد و غیر ساعتگرد را شمارش می کند.

در این دستگاه Mouse (ویا Rat کوچک) در یک محدوده با قطر 20cm قرار داده می شود. محدوده دایروی، به یک سیلندر perpex شفاف با ارتفاع 25cm محدود می شود یک read-out دیجیتال، چرخش های رخ داده را نشان می دهد.

از امکانات Rotometer می توان به تکنولوژی فلش قابل حمل، واسط USB و نرم افزار برای اتصال به PC اشاره کرد.

در زیر برخی از دلایلی که حیوان ممکن است رفتارها ی چرخشی از خورد بروز دهد اشاره شده است:

– سطح نامتوارن نورو ترنسمیترها (مانند GABA و دو پا مین)

– استرس و اضطراب

– قرار گرفتن در معرض برخی داروها ونیز سوء مصرف مواد.

Activity Cage

این وسیله برای ثبت فعالیتهای هماهنگ خود بخودی (Spontaneous co-ordineate activity) در rat و mouse (بصورت جداگانه و گروهی) و ارزیابی تغییرات این فعالیتها در زمان، بکار گرفته می شود.

مجموعه 47420MULTIPLE ACTIVIY CAGE شامی یک یونیت الکترونیکی 7441 و یک IR Beam Cage می باشد که شامل یک قفس حیوان از جنس Perspex شفاف 40cm*40cm است و با دومجموعه از آرایه های emitter/sensor برای فعالیت های عمودی، افقی کامل می شود. این Set-up می تواند همراه با ۵ قفس دیگر کار کند.

یونیت های الکتریکی شامل یک صفحه نمایش گرافیکی، یک printer گرمایی و یک پوینت سریال RS232 برای اتصال مستقیم به PC از طریق نرم افزار می باشد. بعلاوه یک آداپتور USB وجود دارد.

صفحه نمایش گرافیکی، تمامی دستورات موجود را نمایش می دهد و کاربر می تواند تنظیمات آزمایش را از طریق صفحه کلید که در زیر صفحه نمایش قرار دارد، انجام بدهد.

داده های مربوط به فعالیت، در وقفه های ا پیش تعیین شده، نمایش داده شده و براساس Configuration انتخاب شده، چاپ یا مسیر دهی می شوند.

همچنین می توان اطلاعات حیوان، تعداد آزمایش ها، جنسیت و غیره را وارد سیستم نمود.

مدل 7441 دارای حافظه داخلی بوده و می تواند داده های چند آزمایش را ذخیره کرده و سپس به PC منتقل نماید.